Staccato Notalarla Fortissimo Sesler I
(20 Şubat Çarşamba 12:00- 13:30)
İzmir'in Balinaları / Onur Keşaplı,
Elma Suyu / Demet Öztürk,
Nihil / Tuna Esener,
Oyuncak Bebek Fabrikası (Fabrica de Munecas) / Ainhoa Menendez Goyoaga (İspanya)
Göründüğü Gibi Değil / Selin Süar
İşe Alındınız / Yasin Karatekin,
Kayıt Dışı / Tufan Şimşekcan, Ali Yılmaz, Ozan Sihay,
Ağıt / Aydın Ketenağ,
Geriye Ne Kaldı / Adnan Yaylacı
Staccato Notalarla Fortissimo Sesler II
(20 Şubat Çarşamba 13:45- 15:15)
Seri Çekim / Zeynep Şişman
Yokluktan Eser Kalmadı / Yasin Karatekin
Ego / Tuna Esener,
Apartman / Mustafa Çöçelli,
Mevsim Normalleri / Demet Öztürk, Begüm Özbek,
Damla Damla (Ghatre Ghatre) / Seyid Sacid Musavi (İran),
Kırmızı Perdeler (Les Rideaux Rouges) / Alain Deymier (İspanya, Fransa,
Arjantin),
Çürük / Özlem Korçak,
Başka Bir Bahar / Meltem Çolak,
MCMLXXXVII: Yaradılış / Tuna Esener,
Staccato Notalarla Fortissimo Sesler III
(21 Şubat Perşembe 12:00- 13:30)
Herkes Birarada / Ali Turan Görgü
Qua: Zamanın Başlangıcında (Qua: En el Principio del Tiempo) / Andres Vidal
Alarcon (İspanya),
Dördüncü Tekil Şahıs / Ramazan Düzen,
Güneş ve Yaşamak (Sun and Survival) / Alvaro Moro, Oscar Cavaller (İspanya),
DisKo / Yasin Fatih Bayram,
Kayıp Bakışlar (La Mirada Perdida) / Damian Dionisio (Arjantin),
Müezzin / Deniz Özden,
Staccato Notalarla Fortissimo Sesler IV
(22 Şubat Cuma 12:00- 13:30)
Duvar / Burak Aktürk,
Sıradaki Yalnızlık / Bulut Kırbaş,
Parça Parça / Mine Tezgiden,
Luminaris / Juan Pablo Zaramella (Arjantin),
Görüntü / Sercan Kule,
Durağan (Immovil) / Helio Mira (İspanya),
Zıbın / Funda Kelahmetoğlu,
BELGESEL GÖSTERİMLERİ
Zamanın Ritmi ve Hayatın Tınısı I
(20 Şubat Çarşamba 15:30- 17:00)
Yoldaş ve Kurban: At / Ali Turan Görgü,
Koreliler / Emrah Akçay,
Zamanın Ritmi ve Hayatın Tınısı II
(21 Şubat Perşembe 13:45- 15:15)
Son Kale / Zuhal Akmeşe,
Ben Artık Okuyorum / Can Koldagüç,
Hala / Veysel Akşahin,
Zamanın Ritmi ve Hayatın Tınısı III
(22 Şubat Cuma 13:45- 15:15)
18. Gün / Burak Aktürk, Mehmet Yavuz Çakar,
Faili Dewlet / Veysi Altay,
Zamanın Ritmi ve Hayatın Tınısı IV
(22 Şubat Cuma 15:30- 17:00)
Karadeniz'de Kadın / Hasan Serdar Dumangöz,
Limonlu Kahve / Medet Dilek
ISFF Detmold Seçkisi I: (20 Şubat Çarşamba (17:15- 18:30)
Sıkıntı (Noia) / Mauro Folci (İtalya),
1923 aka Cennet (1923 aka Heaven) / Max Hattler (Danimarka, Almanya, Birleşik
Krallık),
Sopalamanın Hassas Sanatı (L art Delicat de la Matraque) / Jean-Gabriel
Periot (Fransa),
Hayalete Dönüştüğüm Gün (The Day I Turned Into A Ghost) / Ines Christine
Geißer, Kirsten Carina Geißer (Almanya),
Görmedim Gerçek Güzelliği Bu Geceye Kadar (True Beauty This Night) / Peter
Besson (ABD),
Sezginin Kayıp Kutusu (A Lost and Found Box of Human Sensation) / Martin Wallner, Stefan Leuchtenberg (Almanya),
Büyük Yarış (La Gran Carrera) / Kote Camacho (İspanya),
Hizmetinizdeyiz (Al Servizio Del Cliente) / Beppe Tufarulo (İtalya),
ISFF Detmold Seçkisi II: (21 Şubat Perşembe 15:30- 17:00)
Nefret Yolları (Paths of Hate) / Damian Nenow (Polonya),
Vahşi Yan (Wild Side) / Noah Nuer (Fransa),
Medyanın Efendileri (The Masters of the Media) / Rogier Klomp (Hollanda),
Egemenliğim Gelsin (Adveniat Regnum Meum) / Stefanie Ernst (Almanya),
Güvenli Bilişim (Trusted Computing) / Benjamin Stephan, Lutz Vogel (Almanya),
Reg / James Pilkington (Birleşik Krallık),
Septimana / Sylvain Cappelletto (Gabon),
Lila Yapım: Broadcast Club (Fransa),
ATÖLYELER
- Resimlerin Ritmi- V Jing Atölyesi (22 Şubat Cuma 15:00- 17:00)
Eğitmen: Karin Balkenhol
V Jing, görüntü ve seslerin canlı performansıdır. Atölyede fotoğraf, film, yazı
ve desenler; bir ritme göre bütünleştirilerek, karşılaştırılarak yan yana ve üst
üste anında değiştirilip kurgulanarak gösterim teknikleri öğretilecektir.
Böylece rastlantısal ve planlı sekansları bir araya getirerek müzik eşliğinde
kurgulamayı canlı uygulama ile öğrenebilirsiniz. Dilerseniz bir USB bellek ile
kendi fotoğraf, film, klip vb. görsellerinizi yanınızda getirerek tamamen özgün
bir performans yaratabilirsiniz.
Not: Atölye 9 katılımcı ile sınırlıdır. iMac bilgisayarlarda Modul 8 programı
kullanılacaktır (cihazlar ve program festival tarafından temin edilecektir).
- Serdar Kılıç ile Doğada Hayatta Kalma Yöntemleri (24 Şubat Pazar 13:45- 14:45)
NTVde Doğada Tek Başına programını hazırlayan ve sunan Serdar Kılıç
katılımcılara tecrübelerini uygulamalı olarak aktaracak.
*TersNinja Partisi ve Ağaç Dikme Şenliği hariç tüm etkinlikler ANKAmall’de
yapılacaktır.
7. Uluslararası 2. El Film Festivali
Festival bu sene 20 - 24 Şubat 2013 tarihleri arasında düzenleniyor…
Yola “Elemiyoruz, Ellemiyoruz” sloganıyla çıkan ve daha önce başka bir
festivalde elenmiş yapımlara kapısını açan“Uluslararası 2.El Film Festivali”
2013 yılında da kısa filmcileri ağırlamaya hazırlanıyor.
Bu yıl 20- 24 Şubat 2013 tarihleri arasında Ankara’da, ANKAmall’da düzenlenecek
olan festival türünün tek örneği olma özelliğinde.
Şimdiye kadar 1.500’e yakın ‘elenmiş’ filmi ağırlayan festival son iki yılda
çıtayı yükselterek hem kısa hem de uzun metraj filmlere yer veriyor. Önceki yıl
“futbol” konseptiyle düzenlenen organizasyonun bu yıl ki teması ise
“Ritim”.Gelen açıklamalara göre festivalde gösterime girecek olan filmler,
müzikteki 7 nota üzerinden kategorilendirilecek. Festival katılımcılarını film
gösterimlerinin yanı sıra konser, atölye gibi farklı etkinlikler de bekliyor.
Festival Programı
20 Şubat Çarşamba:
12:00 - 13:30 - Staccato Notalarla Fortissimo Sesler - I (Kısa Film
Gösterimleri)
13:45 - 15:15 - Staccato Notalarla Fortissimo Sesler - II (Kısa Film
Gösterimleri)
15:30 - 17:00 - Zamanın Ritmi ve Hayatın Tınısı - I (Belgesel Gösterimleri)
17:15 - 18:30 - ISFF Detmold Seçkisi - I
19:00 - “Sensiz Yaşanmaz: Barbaros Erköse” (Yön: Bertan Başaran, Belgesel, 65’)
Yapımcı, Yönetmen ve Barbaros Erköse ile söyleşi
20:30 - Açılış Kokteyli
21 Şubat Perşembe:
12:00 - 13:30 - Staccato Notalarla Fortissimo Sesler - III (Kısa Film
Gösterimleri)
13:45 - 15:15 - Zamanın Ritmi ve Hayatın Tınısı - II (Belgesel Gösterimleri)
15:30 - 17:00 - ISFF Detmold Seçkisi - II
17:15 - 18:30 - “Mi Hatice” (Yön: Denis D. Metin, 21’), “Don’t Be a Gringo”
(Yön: Şebnem Kitiş, 35’) Yönetmenler ile söyleşi
20:00 - Konser: Barbaros Erköse
22 Şubat Cuma:
12:00 - 13:30 - Staccato Notalarla Fortissimo Sesler - IV (Kısa Film
Gösterimleri)
13:45 - 15:15 - Zamanın Ritmi ve Hayatın Tınısı - III (Belgesel Gösterimleri)
15:30 - 17:00 - Zamanın Ritmi ve Hayatın Tınısı - IV (Belgesel Gösterimleri)
17:15 - 19:15 - Toplu Gösterim: Erik Grun Filmleri, Yönetmen Erik Grun ile
söyleşi 19:30 - 21:30 - Gala: “Kara Altından Altın Mikrofona” (Yön: Metin Avdaç,
Belgesel, 65’) Yönetmen Metin Avdaç, Kurgucu Thomas Balkenhol, TPAO Batman
Orkestrası ekibi İlhan Telli, Çetin Oral ve Ahmet Sayman ile söyleşi
22:30 - TersNinja Partisi (Yer: Rudis Bar)
23 Şubat Cumartesi:
12:00 - 13:30 - “Doğada Tek Başına - Sarıkamış” (Yön: Serdar Kılıç, 35’)
Yönetmen Serdar Kılıç ile söyleşi
13:45 - 15:15 - Söyleşi: Yolunda A. Ş. Dizi Ekibi
15:30 - El Verdik Ormanı ve El Ele Ormanı - Ağaç Dikme Şenliği (Yer: Elmadağ)
24 Şubat Pazar:
12:00 - 13:30 - Toplu Gösterim: SinemaKavram Filmleri, Yönetmenler ve oyuncular
ile söyleşi
15:00 - İmza Günü Etkinlikleri: Agah Özgüç, Banu Bozdemir, Barbaros Şansal,
Burak Göral, Ege Görgün, Mesut Kara, Pınar Öğünç
17:15 - 19:15 -“Beni Unutma” (Yön: Özer Kızıltan, 100’) Senarist Burak Göral ile
söyleşi
19:30 - Kapanış Kokteyli 20:15 - Ahde Vefa Ödül Töreni
ISFF Detmold Seçkisi - I: (20 Şubat Çarşamba 17:15 - 18:30)
• “Sıkıntı (Noia)” / Mauro Folci (İtalya), 3’ 33’’
• “1923 aka Cennet (1923 aka Heaven)” / Max Hattler (Danimarka, Almanya,
Birleşik Krallık), 1’ 50’’
• “Sopalamanın Hassas Sanatı (L’art Délicat de la Matraque)” / Jean-Gabriel
Périot (Fransa), 4’
• “Hayalete Dönüştüğüm Gün (The Day I Turned Into A Ghost)” / Ines Christine
Geißer, Kirsten Carina Geißer (Almanya), 3’ 47’’
• “Görmedim Gerçek Güzelliği Bu Geceye Kadar (True Beauty This Night)” / Peter Besson (ABD), 10’ 03’’
• “Sezginin Kayıp Kutusu (A Lost and Found Box of Human Sensation)” / Martin Wallner, Stefan Leuchtenberg (Almanya), 10’
• “Büyük Yarış (La Gran Carrera)” / Kote Camacho (İspanya), 6’ 55’’ •
“Hizmetinizdeyiz (Al Servizio Del Cliente)” / Beppe Tufarulo (İtalya), 2’
35’’
ISFF Detmold Seçkisi - II: (21 Şubat Perşembe 15:30 - 17:00)
• “Nefret Yolları (Paths of Hate)” / Damian Nenow (Polonya), 10’
• “Vahşi Yan (Wild Side)” / Noah Nuer (Fransa), 4’ 35’’ • “Medyanın
Efendileri (The Masters of the Media)” / Rogier Klomp (Hollanda), 5’
• “Egemenliğim Gelsin (Adveniat Regnum Meum)” / Stefanie Ernst (Almanya), 8’
17’’
• “Güvenli Bilişim (Trusted Computing)” / Benjamin Stephan, Lutz Vogel
(Almanya), 3’ 31’’
• “Reg” / James Pilkington (Birleşik Krallık), 10’
• “Septimana” / Sylvain Cappelletto (Gabon), 4’
• “Lila” Yapım: Broadcast Club (Fransa), 12’ 25’’
VJing, görüntü ve seslerin canlı performansıdır. Atölyede fotoğraf, film, yazı
ve desenler; bir ritme göre bütünleştirilerek / karşılaştırılarak yan yana ve
üstüste anında değiştirilip kurgulanarak gösterim teknikleri öğretilecektir.
Böylece rastlantısal ve planlı sekansları bir araya getirerek müzik eşliğinde
kurgulamayı canlı uygulama ile öğrenebilirsiniz. Dilerseniz bir USB bellek ile
kendi fotoğraf, film, klip vb. görsellerinizi yanınızda getirerek tamamen özgün
bir performans yaratabilirsiniz.
Not: Atölye 9 katılımcı ile sınırlıdır. iMac bilgisayarlarda “Modul 8” programı
kullanılacaktır (cihazlar ve program festival tarafından temin edilecektir).
• “Serdar Kılıç ile Doğada Hayatta Kalma Yöntemleri” (24 Şubat Pazar 13:45 -
14:45)
NTV’de “Doğada Tek Başına” programını hazırlayan ve sunan Serdar Kılıç,
katılımcılara tecrübelerini uygulamalı olarak aktaracak.
(*) TersNinja Partisi ve Ağaç Dikme Şenliği hariç tüm etkinlikler ANKAmall’de
yapılacaktır.
20 - 24 Şubat 2013 tarihleri arasında Ankara’da düzenlenecek olan “Uluslararası
2. El Film Festivali” Türkiye’nin önde gelen sinema yazarlarını, gazeteci,
oyuncu, modacı ve yönetmenlerini sevenleriyle bir araya getiriyor. İmza gününe
katılacak isimler ve kitapları şöyle:
- PINAR ÖĞÜNÇ - Jet Rejisör Çetin İnanç
- YEŞİM CEREN BOZOĞLU - Dersimiz Oyunculuk
- BARBAROS ŞANSAL - 3.Sınıf Hamur Kağıda Matbaa Mürekkebi Hayatlar
- AGAH ÖZGÜÇ - Türk Sinemasının Kadınları, Türk Sinemasında İstanbul,
Ansiklopedik Türk Filmleri Sözlüğü
- BANU BOZDEMİR - Küçük Sinemacılar
- BURAK GÖRAL - Arka Pencere 2011 Sinema Yıllığı, Aşktan Üstün 50 Film
- EGE GÖRGÜN - Cinbaz
- MESUT KARA - Sinema ve 12 Eylül