ISTANBUL INTERNATIONAL SHORT FILM FESTIVAL
Hilmi Etikan
Hamalbasi Caddesi No:4 Kat:5
Beyoglu ISTANBUL - TURKEY
Tel:+90.212.252 57 00
Fax:+90.212.249 38 88
http://www.istanbulfilmfestival.com
info @ istanbulfilmfestival.com
KISALARIN EN İYİLERİ BELLİ OLDU!
14-21 Aralık 2016 tarihleri arasında düzenlenen ve dünyanın çeşitli ülkelerinden programa aldığı 171 kısa film ile büyük
beğeni toplayan “28. ULUSLARARASI İSTANBUL KISA FİLM FESTİVALİ” nin “ULUSAL YARIŞMA ÖDÜL TÖRENİ” 21 Aralık 2016 gecesi,
yönetmenlerin ve seçkin bir izleyici topluluğunun katılımı ile gerçekleştirildi. Bu yılın seçici kurulu; Armağan Lale,
(Yapımcı) Ayhan Ergürsel (Kurgu Yönetmeni), Gizem Erdem (Oyuncu), Kaan Karsan (Sinema Yazarı) ve Nihan Belgin den
(Yönetmen) oluştu.
Yapılan değerlendirme sonucu, ödül dağılımı şöyle gerçekleşti:
*EN İYİ KURMACA FİLM ÖDÜLÜ
“RODİ” Yönetmen: Emre Sert ve Gözde Yetişkin
* KURMACA JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ
“ASFALT” Yönetmen: Süleyman Demirel
* EN İYİ BELGESEL FİLM ÖDÜLÜ
“VEFA” Yönetmen: Baran Vardar
* EN İYİ CANLANDIRMA FİLM ÖDÜLÜ
“TAVŞAN KANI” Yönetmen: Yağmur Altan
Yarışmacıların “BAŞARI PLAKETLERİ”, törende hazır bulunan seçici kurul üyeleri yanı sıra, yönetmen Biket İlhan ve sinema
yazarı Cüneyt Cebenoyan tarafından sahiplerine takdim edildi.
Yönetmenliğini Alman Matthias Kobmehl’in yaptığı “Sweeper’s Pride” (Çöpçünün Gururu) filminin gösterimi ile son bulan
gecede, festival yöneticisi Hilmi Etikan, bütün zorluklara karşın festivali yaşatmak için çaba harcayacaklarını, giderek
ağırlaşan ekonomik engelleri, bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da sanata değer veren insanların destekleri ile
aşmaya çalışacaklarını belirti. Bağımsız film festivallerinin var olabilmesinin çok önemli olduğunun altını çizdi.
Gösterim Filmleri
Kurmaca
2 Kızgın Adam / Baran Gündüzalp / Turkey / 21’
7 Santimetre / Metehan Şereflioğlu / Turkey / 17’
Asfalt / Süleyman Demirel / Turkey / 12’
Babam Uçak / Tunahan Kurt / Turkey / 16’
Bekleyiş / Kemal Akçay / Turkey / 10’
Cemil Show / Barış Sarhan / Turkey / 13’
Çukurdaki Rüyalar / Cihan Ekiz / Turkey / 14’
Deli Seyfullah Destanı / Bünyamin Duranoğlu / Turkey / 20’
Denize / Ufuk Çavuş / Turkey / 13’
Diyariyek (Bir Hediye) / Muhammed Seyyid Yıldız / Turkey / 9’
En Yeni Gerçekçilik / Mehmet Ali Sevimli / Turkey / 20’
Ev / Emre Özerden & Emre Zengineken / Turkey / 10’
Fotoğraf / Caner Menemencioğlu / Turkey / 15’
Göründüğü Gibi / Ezgi Akyol / Turkey /11’
I Love You / Abdullah Harun İlhan / Turkey / 4’
İç/Gün / Ragıp Türk / Turkey / 19’
İp Koptu / Mehmet Selçuk Bilge / Turkey / 7’
İpler / Gökçe Pehlivanoğlu / Turkey / 11’
İt / Osman Yazıcı / Turkey / 17’
Kefaret / Ali Kışlar / Turkey / 10’
Lütfi / Cahit Kaya Demir / Turkey / 20’
Mağrib / Ferhat Zengin & Bahadır Kapır / Turkey / 16’
Mahkûm / Erol Çelik / Turkey / 5’
Medi / Resul Sakınmaz / Turkey / 19’
Müdür / Tunahan Kurt / Turkey / 17’
Patates Olmasın / Melisa Üneri / Turkey / 13’
Rodi / Emre Sert & Gözde Yetişkin / Turkey / 18’
Scrabble / Merve Gezen / Turkey / 20’
Soluk / Buğra Kekik / Turkey / 13’
Sonuca Varmak / Enver Özüstün / Turkey / 6’
Tecahül-İ Arif / Hasan Kalender / Turkey / 7’
Yaşlı Adam Ve Bahel / Engin Yıldırım / Turkey / 13’
Yumurta / Muaz Gunes & Emrah Dogru / Turkey / 16’
Zelal / Filiz Işık Bulut / Turkey / 17’
Zemheri / Melih Özhan Dinçel / Turkey / 16’
Deneysel
Hedef / Cemre Yılmaz / Turkey / 2’
5 Dakika / Teoman Cüneyt Acar / Turkey / 9’
Eşit / Şenol Çöm / Turkey / 4’
Sintiyatpera / Eylem Tok / Turkey / 5’
Gösterilecek Tüm Filmler
14 / Amélie Graffet, Charlotte Da-Ros, Roxane Martinez, Juliette Coutellier,
Cyril Flous, David Jurine / France / 7’
2 Kızgın Adam / Baran Gündüzalp / Turkey / 21’
4:15 P.M. The End Of The World / Gabi Virginia ?arga & Catalin Rotaru / Romania
/ 15’
5 Dakika / Teoman Cüneyt Acar / Turkey / 9’
7 Santimetre / Metehan Şereflioğlu / Turkey / 17’
A Cup Of Coffee & Pıeces Of Wood / Andreas Gejke / Sweden / 13’
A Long Tıme Ago In Sılesıa / Tomasz Protokowicz / Poland / 15’
A New Hom / Eiga Virc/ Slovenia / 15’
A Wake / Wojciech Stupnicki / Poland / 20’
A Way / Justin Mougin /France / 7’
Age Of Unreason / Christophe Louis / France / 19’
Ağaçeriler / Elif Ertürk / Turkey / 20’
Al Nawar / Marwa Tammam / Egypt / 13’
Alnında Işık / Sadık Aslankara / Turkey / 45’
Anna / Alexia Rubod, Antoine Poyard, Jordann Jacobé, Alexis Choquard, Sophie
Bracmard, Yunhan Lıu / France / 8’
Annuncıatıon/ Halit Ruhat Yıldız / Germany-Turkey / 22’
Arkhe / Batuhan Köksal / Turkey / 10’
Asfalt / Süleyman Demirel / Turkey / 12’
Asshole / Krzysztof Komander / Poland / 19’
At Dawn / Omri Burstyn / Israel / 19’
Au Revoır / Dimitris Stratakis/ Greece / 15’
Babam Uçak / Tunahan Kurt / Turkey / 16’
Bahçe / İdil Ar Uçaner / Turkey / 18’
Baki / Harun Köybaşı & Alihan Erbaş / Turkey / 19’
Balcony / Toby Fell-Holden/ Uk / 17’
Bathtub / Tim Ellrich / Germany / 13’
Beınnıngs / Hadil Hassan / Egypt / 7’
Bekleyiş / Kemal Akçay / Turkey / 10’
Beşaret / Halit Ruhat Yıldız / Germany-Turkey / 21’
Blood Brothers / Marco E. Santo / Portugal / 7’
Bodıly / Manon Gaurin/ Slovenia / 15’
Brothers / Javier Roldan / Spain / 19’
Bus Story/ Jorge Yudıce / Spain / 10’
Butter Brıoche / Christopher Kaufmann / Germany / 6’
Candela / David F. Torrico/ Spain / 20’
Carousel / Luka Popadic/ Swiss-Serbia-Portugal / 15’
Cemil Show / Barış Sarhan / Turkey / 13’
Chıld Dream / Christophe Gérard/ France / 11’
Cracks / Koen Van Sande / Belgium / 9’
Çukurdaki Rüyalar / Cihan Ekiz / Turkey / 14’
Darkness / Giuliano Oppes / Italy / 21’
Daughter Of The Brıde / Tamar Rudoy / Israel / 16’
Deli Seyfullah Destanı / Bünyamin Duranoğlu / Turkey / 20’
Denize / Ufuk Çavuş / Turkey / 13’
Diyariyek (Bir Hediye) / Muhammed Seyyid Yıldız / Turkey / 9’
Don't Lose Your Head / Karolina Specht / Poland / 4’
Dryad / Thomas Vernay / France/ 11’
Duellum / Tucker Davila Wood/ Spain / 10’
Eden / Andrés Ramírez / Colombia / 19’
Eden Hostel / Gonzaga Manso / Spain / 14’
Elena And The Shadows / Lariza Melo / México/ 8’
En Yeni Gerçekçilik / Mehmet Ali Sevimli / Turkey / 20’
Encounter / Fabrizio Rinaldi / Italy / 16’
Eşit / Şenol Çöm / Turkey / 4’
Ev / Emre Özerden & Emre Zengineken / Turkey / 10’
Everythıng Wıll Be Okay / Patrick Volltath / Germany / 30’
Faırytale For Average People / Chloe Mazlo / France / 14’
Fatıma / Nina Khada / France / 18’
Fences / Natalia Krawczuk / Poland / 7’
Fıdelıty / İlker Çatak / Germany / 25’
Fotoğraf / Caner Menemencioğlu / Turkey / 15’
Freeze / Nelicia Low/ Singapore / 15’
Gelin / Mehmet Yamak / Turkey / 20’
Ghost Town / Marko Djeska / Croatia/ 12’
Glıssıere / Jean Michel Fete / France / 17’
God Knows / Ho Fung / Hong Kong / 13’
Göründüğü Gibi / Ezgi Akyol / Turkey /11’
Görünmez Duvarlarım/ Nurbanu Asena / Turkey / 8’
Gratıtude / Stefan Scarlatescu, Andrei Scarlatescu/ Romania / 6’
Hayat Güzeldir / Servet Özdemir / Turkey / 7
Hedef / Cemre Yılmaz / Turkey / 2’
I Love You / Abdullah Harun İlhan / Turkey / 4’
In Defense Of The Rocket/ Martin Ginestie / Uk / 6’
In The Famıly / Jerôme Waquet / France / 19’
Inner Land / Vivian Papageorgiou / Greece / 18’
Islander's Erst / Claudius Gentinetta & Frank Braun / Switzerland / 18’
Işığın Gölgesinde / Mevlüt Çiftçi / Turkey / 18’
İç/Gün / Ragıp Türk / Turkey / 19’
İp Koptu / Mehmet Selçuk Bilge / Turkey / 7’
İpler / Gökçe Pehlivanoğlu / Turkey / 11’
İt / Osman Yazıcı / Turkey / 17’
Joanna / Panagiotis Fafoutis / Greece / 9’
Kefaret / Ali Kışlar / Turkey / 10’
Knıckers / Laurent Firode / France / 7’
L'eau/ Jonathan Lester/ France / 10’
Lost Vıllage / George Todria / Spain/ 16’
Lütfi / Cahit Kaya Demir / Turkey / 20’
Mağrib / Ferhat Zengin & Bahadır Kapır / Turkey / 16’
Mahkum / Erol Çelik / Turkey / 5’
Mandrake / Ayberk Kaba & Sezen Çildir / Turkey / 5’
Marıe M / Christophe Louis / France/ 12’
Masked / Andréa Prado / Brazil / 15’
Medi / Resul Sakınmaz / Turkey / 19’
Mohamed The Fırst Name / Malika Zairi / France / 15’
Mr. Mıller / Áron Ferenczik / Hungary / 20’
Mrs Nebıle's Wormhole / Pınar Yorgancıoğlu / Germany / Turkey/ 14’
Müdür / Tunahan Kurt / Turkey / 17’
Natamam / Özlem Şahin / Turkey / 15’
Nobody / Daniel León Lacave / Spain/ 12’
Nocturnal Butterfly / Annika Dahlsten / Finland / 2’
Noevus / Samuel Yal /France / 8’
Object / Paulina Skibinska / Poland / 15’
Once Upon A Dream / Anthony Nion / Belgium / 13’
Ön Yargı / Fatih Yaşar / Turkey / 4’
Patates Olmasın / Melisa Üneri / Turkey / 13’
Pıcnıc / Juure Pavlovic / Croatia / 14’
Plan B / Simona Sava/ Romania / 9’
Planemo / Veljko Popovic/ Croatia/ 13’
Probatıon/ Thomas Eggel/ Germany/ 8’
Publıc Obscenıty / Stefano Viali / Italy / 15’
Rhapsody / Constance Meyer / France / 15’
Rock'n'roll Wıll Never Dıe / Mathias & Colas Rifkiss/ France / 20’
Rodi / Emre Sert & Gözde Yetişkin / Turkey / 18’
Romanıan Sunrıse / Ábel Visky / Hungary / 24’
Round Trıp: Mary / Zharko Ivanov / Macedonia / 10’
Samıra / Charlotte Rolfes / Germany / 16’
Scrabble / Merve Gezen / Turkey / 20’
Shıps Passıng In The Nıght / Elısabeth Zwımpfer/ / Germany/ 12’
Sıgnum / Witold Giersz/ Poland / 14’
Sintiyatpera / Eylem Tok / Turkey / 5’
Slope / Margarida Luras / Portugal / 16’
So Be It / Cristina Spina / Italy / 20’
Soluk / Buğra Kekik / Turkey / 13’
Sonderkommando / Nicola Ragone/ Italy/ 18’
Sonuca Varmak / Enver Özüstün / Turkey / 6’
Speak I Hear You / Idria Niosi/ Italy/ 13’
Spıd / Bogdan Muresanu / Romania / 18’
Stomach / Javier Kühn/ Spain /17’
Submarıne / Mounia Akı / Lebanon / 20’
Süheyla / Gökhan Öcal / Turkey / 17’
Sweeper's Prıde / Matthias Koßmehl / Germany / 7’
Talk About Poııtıcs / Aitor Onederra / Macedonia / 10’
Tavşan Kanı / Yagmur Altan / Turkey / 5’
Tecahül-İ Arif / Hasan Kalender / Turkey / 7’
The Aırplane / Jesus Martinez / Spain / 01’
The Cats / Lariza Melo / México / 9’
The Dance Of The Infants / Jokin Pascual / Spain / 9’
The Dark Sıde / Vincenzo Alfieri / Italy / 20’
The Darkness Keeper / Rodrigo Atienzar / Spain / 18’
The End / Cédric Blondelle, Irène Cunat, Louise Labbé, Stéphane Lugiery, Simon
Moreau, Olivia Pietra / France / 6’
The Glory Of Fılmmakıng In Portugal / Manuel Mozos / Portugal / 16’
The Greenberry Method / Baptiste Bertheuil / France / 16’
The Hug / Inaki Sanchez Arrieta / Spain / 10’
The Lıve By Nıght / Goran Trabuljak/Croatia / 9’
The Opposıte Of Orange / Christopher Kaufmann/ Germany / 12’
The Pıgman / Rik Gordon / Ireland / 17’
The Prıncple Of Grace / Maya Kessel / Israel / 18’
The Rıfle, The Jackal, The Wolf And The Boy/ Oualid Mouaness / Lebanon / 18’
The Shıp Of Fools / Alexandre Degardin / France / 9’
The Sılence / Ali Asgari / France/ 15’
The Sılent Mob / Harvan Agustriansyah / Indonesia / 16’
The Sound Of Concrete / István Kovács/ Hungary / 30’
The Story Of The Boy Wıth Magic Moles / Morgane Marinos, Claire Brodelle, Cindy
Kinadjian, Clarisse Valeix / France / 6’
The Teacup / Elif Boyacıoğlu /Turkey- Ireland / 5’
The Tree / Lucıe Sunkova/ France/ 15’
The Wheel / Daniele Esposito / Italy/ 16’
There Is Nothing In Thıs World / Andreea Valean / Romania / 11’
There She Blows / Alberto Molinari / Italy / 4’
They Call Us The Enemy / Pim Zwier / Netherlands / 7’
Thıs Aın't Dısneyland / Faiyaz Jafri / Hong Kong/ 6’
Toaster / Cristian Pop / Romania / 16’
Traın / Olivier Chabalier / France, Croatia/ 13’
Tranquılıty Of Blood / Senad Sahmanovic / Montenegro / 20’
Tundra You Take Care / Francesco D'ıgnazio / Italy / 20’
Tunnels / Goni Zilberman / Israel / 14’
Vefa / Baran Vardar / Turkey / 13’
Vıgıl / Rita Curchinho / Portugal / 13’
When It's Out / André Pádua And Leonardo Branco / Brazil / 16’
Where The Musıc / Simone Petralia / Italy / 12’
Wıder Horızons / Falk Schuster / Germany / 30’
Yaşlı Adam Ve Bahel / Engin Yıldırım / Turkey / 13’
Yulya / André Marques/ Portugal / 21’
Yumurta / Muaz Guneş, Emrah Dogru / Turkey / 16’
Zelal / Filiz Işık Bulut / Turkey / 17’
Zemheri / Melih Özhan Dinçel / Turkey / 16’
“İstanbul Uluslararası Kısa Film Festivali”, bugün Türkiye’de gerçekleştirilen uluslararası kısa film festivalleri
arasında, en uzun ömürlü ve en deneyimli organizasyon olarak dikkat çekmektedir.
Bu etkinlik, sinema sanatı kapsamında kısa zamanda çok şey anlatma temeline dayanan ve yönetmenlerinin yeteneklerini en
özgün biçimde yansıtmalarına olanak tanıyan “kısa film" i desteklemek, ulusal ve uluslararası alanda genç yönetmenlerin
seslerini duyurmalarına ortam hazırlamak amacıyla düzenlenmektedir.
Festival 1978 yılında, IFSAK çatısı altında toplanan bir avunç genç tarafından ulusal alanda başlatılmış, programında
önceleri sadece Türkiye de üretilmiş filmlere yer vermiş, gördüğü büyük ilgi üzerine 1988 yılından itibaren de
uluslararası kimlik kazanmıştır. Etkinlik aslında 38 yaşındadır.
Hiç ara vermeden 38 yıl sürdürülen bu organizasyon, ülkemizde az rastlanan bir örnek olarak önem kazanmaktadır.
Her yıl Kasım ayında gerçekleştirilen ve bir hafta süren festival boyunca Türkiye’den ve yurtdışından yaklaşık 200
seçkin kısa film gösterilmekte, düzenlenen söyleşiler ve atölye çalışmaları ile genç yönetmenlere deneyimli
sinemacıların birikimleri aktarılmaktadır.
Bugüne kadar 5400 civarında kısa film gösterilmiş, yaklaşık 1150 yabancı konuk ağırlanmış, 550 söyleşi, 33 atölye
çalışması yaşama geçirilmiştir.
Uluslararası bölümde sadece film gösterimleri vardır. Yarışmalı bölüm yoktur. Yabancı kültür merkezleri aracılığı ile ya
da doğrudan festivale başvurma yoluyla elde edilen filmler, özenli bir elemeden geçirilmekte, Türkçe alt yazı yapılan
filmler üç ayrı salonda, ikişer kez, yönetmenin de katılımıyla seyirciye sunulmaktadır.
Ulusal bölümde ise kurmaca, belgesel, canlandırma ve deneysel filmlerin ayrı ayrı değerlendirildiği bir yarışma bölümü
vardır. Seçici kurul tarafından, festivale başvuran tüm ulusal filmler izlenmekte, içlerinden gösterim programına
alınacak filmler belirlenmekte, yine aynı kurul tarafından her dalın en iyilerine ödül verilmektedir. Bu yarışmada
parasal karşılığı olan bir ödül yoktur. Kazananlara “Festival Onur Plaketi” verilmektedir.
Kısa film alanı sadece amatör sinemacıların ilgi alanı olan bir sinema dünyası değildir. Ülkemizde her ne kadar bu
alanın büyük bir bölümünü öğrenci filmleri oluştursa da, dünyanın birçok ülkesinde sinema sektörünün ayrı bir unsuru
olarak kabul edilmekte, yapımcı şirketler, TV kanalları, Kültür Bakanlıkları, Yerel Yönetimler tarafından yüksek parasal
bütçelerle desteklenmektedir.
Ülkemizde henüz “Ulusal Sinema Merkezi” nin kurulmamış olması, hem kısa filmlerin üretimi hem de dağıtımı konusunda
yaşanan sorunların çözümünü sınırlamakta, Kültür Bakanlığımız tarafından verilen çok düşük bütçeli katkılar, kısa filmin
yetkin düzeyde var olabilmesini ve sinemamızı yaygın bir şekilde yurt dışında temsil edebilmesini zorlaştırmaktadır.
Uzun bir süre önce, IFSAK yönetiminin festivali sürdürme isteğinden vazgeçmesi üzerine, bu organizasyon Hilmi Etikan’ın
başkanlığını yaptığı bağımsız bir tertip komitesi tarafından sürdürülmekte, çok kısıtlı bütçesine karşın saygınlığını ve
önemini yitirmeden yoluna devam etmeye çabalamaktadır.
Ayrıca eklemek isteriz ki, hazırlanan festival katalogları içerik ve sunum açısından, Türkiye kısa film tarihinde ayrı
bir önem taşımakta, sinema belleğimiz için önemli bir başvuru kaynağı oluşturmaktadır.
Tasarımı yapılan http://www.kisafilm.com web sayfası ise ülkemizdeki kısa film hareketliliğini yaygınlaştırmada büyük
bir işlev üstlenmektedir.
Son Başvuru: 31 Temmuz 2016
KOŞULLAR
1.Yarışmaya, ( "Ulusal" kapsamda olduğu için ) sadece T.C uyruklu olan yönetmenler başvurabilirler.
Yurt dışında yaşayan ve yurt dışı olanakları ile film üreten yönetmenlerimiz, yapımcı yabancı olduğu durumlarda bu
kategoriye başvuramazlar.
Ancak filmlerinin yarışma dışı olarak festivalde gösterilmesini talep edebilirler.
2 . 20 dakikayı aşmayan ( + %10 tolere edilebilir ) :
* Kurmaca
* Canlandırma
* Deneysel ( veya özgün anlatım )
* Belgesel
kısa filmler, sayı ve konu sınırlaması gözetmeksizin yarışmada yer alabilir.
Gerekli olduğu durumlarda, tertip komitesi filmin başvuru kategorisini değiştirebilir.
Örneğin "Deneysel" diye başvurmuş bir filmi daha uygun ise "Kurmaca" bölümünde değerlendirebilir.
3. Yönetmenler, bu festivale daha önce başvurmuş oldukları aynı film ile tekrar başvuramazlar.
4. Yarışmaya katılan filmler arasında ödül alanlara birer "Festival Onur Plaketi" verilir.
Parasal karşılığı olan ödül yoktur.
Düzenleme kurulu, başvuran filmleri değerlendirmeye alıp almamakta serbesttir.
5. Orijinal formatı ne olursa olsun, tertip komitesine, filmin 1 adet İNGİLİZCE altyazılı kopyası.
(MPEG2, MP4 veya H.264 formatında) DVD, SD MEMORY CARD veya USB FLASH DRIVE üzerine kaydedilerek gönderilir.
Eğer film Türkçe değilse aynı kopya üzerinde hem İngilizce hem de Türkçe alt yazı olması gerekmektedir.
Bu yıl uygulamaya koyduğumuz diğer bir seçenekle de filminizi bize ulaştırabilirsiniz.
Eğer filminiz Youtube veya Vimeo ya ("Download" mümkün olmalı) yüklü ise "Başvuru Formu"nun sonunda yer alan yere
filminizin "internet adresini" ve eğer varsa "şifresini" yazarsanız filminizi oradan indirebiliriz.
ÖNEMLİ: Filminizin "Vimeo" veya "Youtube" adresini mutlaka BAŞVURU FORMU na yazınız.
Filmler, başvuru formundaki adresten, otomatik olarak festival merkezine indirilmektedir.
Hiçbir zaman, "Vimeo" veya "Youtube" adresini, festivale mail aracılığı ile ulaştırmayınız. Bu durumda film işleme
konulamaz.
6. Olabiliyorsa aynı materyalde, yani filmin konduğu DVD, SD MEMORY CARD veya USB FLASH DRIVE üzerinde, olamıyorsa ayrı
bir materyalde ( örneğin ayrı bir DVD de ) filmden birkaç kare fotograf ve yönetmen fotografı film ile birlikte
gönderilir.
Bu malzemeler festival kataloğu için gereklidir.
Eğer filminizi festivale "Youtube" veya "Vimeo" üzerinden ulaştırdıysanız, istenen bu belgeleri, filmin kodunu ve filmin
adını açık bir şekilde belirterek, mail ile festivale gönderiniz.
7. Seçici kurul festivale başvuran ve ön elemeyi geçmiş filmleri izleyerek ödül dağılımını gerçekleştirir.
Seçici kurul yargısı kesindir.
8. Yarışmaya Ağustos 2015 tarihinden sonraki çalışmalar kabul edilir.
9. Kopyalar festival arşivinde saklanır. Hiçbir şekilde çoğaltılamaz ve yönetmeninin izni olmadan başka yerde
kullanılamaz.
10. Eğer filminizi normal posta yolu ile gönderdiyseniz ( DVD, SD MEMORY CARD veya USB FLASH DRIVE) kopyası festivale
ulaştığı zaman, yönetmenin başvuru formunda belirtilen mail adresine, bir alındı mesajı gönderilir.
11.Başvuru formunu doldurduktan sonra, formun kağıda basılı çıktısını alıp film ile birlikte tekrar göndermeye gerek
yoktur.
NOT: Değerli dostumuz, festivalimize yurt dışından da filmler alındığı için başvuru duyurusunu çok erken yapıyoruz.
Araya yaz tatili de girmesi nedeni ile "ulusal yarışma" için jüri toplantısı yaklaşık Eylül ayında oluyor. Gerek
yönetmenler, gerek oyuncular, gerek sinema yazarları ve akademisyenler 8-9 ay öncesinden o dönem kendi programları da
belli olmadığı için, jüride yer alma konusunda kesin söz veremiyorlar.
Bu nedenle çok önceden jüri isimlerini açıklamayı, sonradan isimleri tekrar değiştirmeyi doğru bulmuyoruz.
Daha önceki yılların jüri üyelerinin isimlerine festivalin web sayfasındaki "ÖDÜLLER" bölümünden ulaşabilirsiniz.
Teşekkürler.