1.
Kıbrıs Uluslararası Kısa Film Festivali
1.
Cyprus International Short Film Festival (CISFF)
25-27 Nisan 2008 (Kuzey Kıbrıs - Lefkoşa)
Son Katılım Tarihi : 30 Ocak 2008
Kıbrıs Film Derneği
cyprusshortsfest.com
KIBRIS ULUSLAR ARASI KISA FİLM FESTİVALİ
YARIŞMA BÖLÜMÜ KATEGORİ ADAYLARI BELLİ OLDU !
Kıbrıs Film Derneği tarafından 25-27 Nisan 2008 tarihlerinde Lefkoşa Atatürk
Kültür Merkezinde birincisi gerçekleştirilecek olan Kıbrıs Uluslararası Kısa
Film Festivali (Cyprus International Short Film Festival) yarışma bölümü
finalistleri ve kategori adayları Mehmet Ulubatlı, Elvan Levent, Wilbert R.
Norman, Spyros Plati ve Yeliz Shukri`nin yer aldığı ön eleme jürisi
toplantısıyla belirlendi. 30 Ocak 2008 tarihinde başvuruların son bulduğu Kıbrıs
Uluslararası Kısa Film Festivaline 39 ülkeden 301 film başvurdu. Yorucu geçen ön
eleme jürisi toplantısının ardından kurmaca ve deneysel kategorilerinde "EN İYİ
FİLM", EN İYİ SİNEMATOGRAFİ", "EN İYİ KURGU" ve "EN İYİ SENARYO" adayları
belirlendi. Ayrı ayrı filmlerdeki performanslarıyla toplam 10 oyuncu ise "EN İYİ
OYUNCU" dalında aday gösterildi.
Büyük Jüri
Finalist filmler Nisan ayında büyük jürinin huzuruna çıkmaya hazırlanıyor.
• Dünyada geniş bir kitle tarafından takip edilen kısa filmlerin yapımını
özendirmek,
• Uygun koşullarda gösterimini bu yolla izleyiciye ulaşmasını sağlamak,
• Kıbrısta yeni başlayan "Kıbrıslı bir sinema" olgusunun gelişimini daha sağlam
temeller üzerine oturmasına destek olmak,
• Amatör ya da profesyonel her tür kısa filmi tanıtmak,
• Farklı kültürlerden gelen kısa filmleri seyirciye ulaştırmak,
• Bir festival kültürü içerisinde kısa filmin tartışılacağı platformu sağlamak,
• Sinemaseverlerin keyifle izleyecekleri Kıbrısa ait bir ilk olacak olan "Kısa
Film Festival" geleneğini oluşturmak
• Ve Kıbrıs adasının uluslararası sinema platformunda tanınmasına yardımcı olmak
amacıyla düzenlenmektedir.
Kıbrıs ikliminin dikkate alınması doğrultusunda, her yılın Nisan ayında
yapılması ve gelenekselleştirilmesi düsünülen Kıbrıs Uluslararası Kısa Film
Festivali diğer ülkelerdeki kısa film yönetmenlerinin eserlerini festival
kapsamında göstermeyi amaçlamaktadır.
En genel anlamı ile CISFF ; profesyonel ya da amatör kurmaca ve denyesel kısa
filmleri tanıtmak , bu yolla sinema dünyasında yeni, yaratıcı fikirlerin
oluşumuna destek vermek, genç sinemacılara yaratıcılıklarını sergileyebilme
olanağı vermeyi amaçlamaktadır.
ÖZEL SEÇKİLER PROGRAMI
SPECIAL SELECTIONS PROGRAMME
Dünyadaki festivallerden ödül almış kısa filmler ve komitenin belirlediği
izlenmeye değer kısalar "özel seçkiler" kuşağında Nisan`da Kıbrıs`ta buluşacak.
Toplam 40 filmin gösterileceği "özel seçkiler" bölümü 4 başlık altında
toplanıyor.
1. Ödüllü Basque Kısaları (Kimuak)
Kimuak film şirketinin yapımcılığını yaptığı, İspanya-Basque bölgesinden ödül
almış kısalar Kıbrıs Uluslararası Kısa Film Festivalinde.
EL GRAN ZAMBINI
Yönetmen : Igor Legarreta, Emilio Pérez
LA GUERRA
Yönetmen : Luiso Berdejo, Jorge C. Dorado
NO ES UNA BUENA IDEA
Yönetmen : Ugo Sanz
ÉRAMOS POCOS
Yönetmen : Borja Cobeaga
SINTONÍA
Yönetmen : Jose Mari Goenaga
FOR(R)EST IN THE DES(S)ERT
Yönetmen : Luiso Berdejo
LIMONCELLO
Yönetmen : Jorge Dorado, Luis Alejandro Berdejo, Borja Cobeaga
LAS HORAS MUERTAS
Yönetmen : Haritz Zubillaga
MÁQUINA
Yönetmen : Gabe Ibáñez
COLUMBA PALUMBUS
Yönetmen : Koldo Almandoz
CHOQUE
Yönetmen : Nacho Vigalondo
2. 8 Şiir - 8 Yönetmen - 8 Kısa Film, Denizden Gelen Şiirler - Hollanda
Hollanda - SNG Film yapımcılığında gerçekleştirilen bu bölüm - 8 şiirin 8
yönetmen tarafından görselliğe döküldüğü kısa filmlerden oluşmaktadır.
SUMMERSEA
Yönetmen : Kees Hin
SPRING SONG
Yönetmen : Eric de Bruyn
PASSERS-BY
Yönetmen : Jos de Putter
BRESKENS
Yönetmen : Ate de Jong with Mea Dols
DOMBURG
Yönetmen : Jan Wouter van Reijen
REIMERSWAAL
Yönetmen : Clara van Gool
ON THE WESTERSCHELDE
Yönetmen : Anne Van de putte
VEERE
Yönetmen : David Lammers
3. Dünyadan Kısalar - Kıbrısla Tanışma
Festival komitesinin özenle hazırladığı bu bölümde dünya kısaları Kıbrıs`la
tanışıyor.
THE LETTER - Rusya
Yön : Matvei Zhivov
MARLIS - Türkiye
Yön : Ozan Açıktan
BRAINLESS - Türkiye
Yön : Ayçe Kartal
.NIJNOK - Hollanda
Yön : Leo Wentink
STILL LIFE - Kanada
Yön : Jon Knautz
ESTE SILENCIO - Hollanda
Yön : Eric Bal
BOREAS - Türkiye
Yön : Belma Baş
NOW YOU SEE ME, NOW YOU DON'T - Macaristan
Yön : Attila Szász
NOBODY'S PET - Türkiye
Yön : Aysegul Guryuksel
FOR A FEW MARBLES MORE - Hollanda
Yön : Jelmar Hufen
THE LAST CHIP - Avustralya
Yön : Heng Tang
BACK TO THE HUMANITY - Finlandiya
Yön : Seppo Renvall
HOPE - Finlandiya
Yön : Mika J. Ripatti
BLUE MOVIE - ABD
Yön : Mark Street
ECHO ANTHEM - ABD
Yön : Mark Street
4. Kıbrıs'tan Kısalar
Bu bölümde Kıbrıs kısa filmleri izleyici ile buluşacaktır. Şu ana kadar
komitenin seçtiği bazı filmler şunlardır.
SHUSHU
Yön : Diomedes Koufteros
UTOPIA
Yön : Giorgos Georgiou
HOME, SWEET HOPE
Yön : Stella Karageorgi
AM I DEAD?
Yön : Maria Ioannou
CLOSER TO THE SOURCE
Yön : Daina Papadaki, Georgina Christou
AVUSTRALYA
AZERBAYCAN
BANGLADEŞ
BELÇİKA
BREZİLYA
BRUNEİ
KANADA
ÇİN
KIBRIS
ÇEK CUMHURİYETİ
FİNLANDİYA
FRANSA
ALMANYA
HİNDİSTAN
İRAN
İTALYA
JAPONYA
KAZAKİSTAN
KENYA
MALEZYA
NIJERYA
NORVEÇ
FİLİPİNLER
POLONYA
PORTEKİZ
ROMANYA
İSKOÇYA
SIRBİSTAN
SINGAPUR
SLOVENYA
GÜNEY KORE
İSPANYA
İSVEÇ
SURİYE
HOLLANDA
TÜRKİYE
UKRAYNA
İNGİLTERE
ABD
Kuzey Kıbrıs’ta bir ilk olacak Kıbrıs Uluslararası Kısa Film Festivali bu Cuma
başlıyor. 2007 yılının Ekim ayında festivalin duyurulmasıyla başlayan hazırlık
döneminin sonuna gelindi ve 25 Nisan Cuma günü saat 18:00’de Lefkoşa Atatürk
Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek açılışla festival keyfi başlıyor.
Kıbrıs Film Derneği organizasyonluğunda gerçekleştirilen ve üç gün sürecek olan
festival programında yarışma filmlerinin gösterimi yanında,Yarışma Dışı
Gösterimler, Kıbrıstan Kısalar, Dünyadan Ödüllü Kısalar, Özel Basque Seçkisi ve
Denizden Gelen Şiirler - Hollanda kuşakları yer alacak. Cuma yapılacak açılış
sonrasında saat 19:00’da başlayacak film gösterimleri, Cumartesi ve Pazar
günleri de devam edecek ve Pazar saat 21:45’teki ödül töreniyle festival son
bulacak.
Büyük jürisinde Derviş Zaim, Panicos Chrysanthou, Demet Evgar ve Simon
Ostrovsky’nin yer aldığı Kıbrıs Uluslararası Kısa Film Festivali’nin Pazar
gecesi yapılacak ödül töreninin öncesinde kurmaca ve deneysel kategorilerde aday
gösterilen 29 film, birincisi 15:15’te başlayacak beş seans halinde seyirciye
sunulacak.
Jürinin değerlendirmesi sonucunda kurmaca ve deneysel kategorisinde en iyi film,
en iyi sinematografi, en iyi senaryo ve en iyi kurgu ve bunlara ek olarak en iyi
oyuncu ödülleri sahiplerini bulacaktır. Toplam dokuz dalda ödül kazananlara
festivalin simgesi de olan idol figürünün seramik heykelleri verilecektir.
KKTC Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlığı, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı ve Yakın
Doğu Üniversitesinin katkılarıyla Kuzey Kıbrıs Turkcell, Can Sigorta, Dano ve
Eziç`in ana sponsorluğunu yaptığı festivalin diğer sponsorları ise Deniz Plaza,
Doğuç Çay ve Cafe Dükkandır. Üç gün içerisinde toplam 97 filmin seyirciyle
buluşturulacağı festivalin programı içerisinde ayrıca Bir Sanat Dalı ve Endüstri
Olarak Sinema konulu panel/söyleşi de yer alıyor. 26 Nisan Cumartesi saat
19:00’da Yakın Doğu Üniversitesi kütüphanesi, Salon 3’te yer alacak olan bu
etkinlikte, Portekiz’den festivale katılan yapımcı Tathiani Sacilotto ve
yapımcı-yönetmen Antonio Ferreira konuşmacı olarak yer alacaktır.
Festival için değişik ülkelerden gelecek olan, çoğunlukla finalist filmlerin
yönetmen, senarist, yapımcı ve oyuncularından oluşan 30’u aşkın konuk festival
boyunca Kıbrıs seyircisiyle buluşacak.
Toplam on altı kuşak olarak Kıbrıs seyircisine sunulacak olan 97 filmin
gösterimleri ücretsiz olacaktır. Salona seyirci giriş çıkışı sadece iki kuşak
arasında verilecek 10ar dakikalık aralarda yapılacaktır. Filmler özgün
dillerinde İngilizce altyazı ile gösterilecektir. Detaylı bilgi www.cyprusshortsfest.com
adresinden alınabilir.
Üç gün sürecek olan festival programı şöyledir:
25 Nisan Cuma
18:00 Festival Açılışı
19:00 Dünyadan Ödüllü Kısalar Kuşağı 1
.Nijnok / Deneysel / Hollanda / Yönetmen: Leo Wentink
Still Life / Kurmaca / Kanada / Yönetmen: Jon Knautz
Poyraz / Kurmaca / Türkiye / Yönetmen: Belma Baş
The Letter / Kurmaca / Rusya / Yönetmen: Matvei Zhivov
20:15 Kıbrıstan Bir Seçki Kuşağı 1
Buffer Zone… No Entry / Kurmaca / Yönetmen: Spyros Plati
Shushu / Belgesel / Yönetmen: Diomedes Koufteros
Am I Dead? / Deneysel / Yönetmen: Maria Ioannou
Çevrimiçi Mutluluk / Kurmaca / Yönetmen: Yüksel Nadi Yalçın
21:15 Yarışma Dışı Gösterimler Kuşağı 1
Sokak Çocukları / Belgesel / Türkiye / Yönetmen: G. Timurtaş Onan
Bakmak Görmek / Belgesel / Türkiye / Yönetmen: Eray Mert
Dön Oyun Oynayalım / Belgesel / Türkiye / Yönetmen: Ayten Başer
Apple & Ei / Belgesel / Türkiye / Yönetmen: Ahmet Taş
26 Nisan Cumartesi
10:00 Kıbrıstan Bir Seçki Kuşağı 2
Dilekçe / Kurmaca / Yönetmen: Emrah Öztürk
Closer to the Source / Belgesel / Yönetmen: Daina Papadaki, Georgina Christou
Home, Sweet Hope / Kurmaca / Yönetmen: Stella Karageorgi
Savaşta Barış / Kurmaca / Yönetmen: Ömer Yetkinel, Talat Gökdemir
E-@stral / Kurmaca / Yönetmen: Mümtaz Dağdelen, Serhan Erinç
11:00 Özel Seçkiler Kuşağı - Bask Seçkisi 1
El Gran Zambini / Kurmaca / Yönetmen: Igor Legarreta, Emilio Perez
La Guerra / Kurmaca / Yönetmen: Luiso Berdejo, Jorge C. Dorado
No es una Bueno Idea / Kurmaca / Yönetmen: Ugo Sanz
Eramos Pocos / Kurmaca / Yönetmen: Borja Cobeaga
Sintonia / Kurmaca / Yönetmen: Jose Mari Goenaga
For(r)est in the Des(s)ert / Kurmaca / Yönetmen: Luiso Berdejo
12:30 Denizden Gelen Şiirler (SNG Film, Hollanda) Kuşağı
Summersea / Yönetmen: Kees Hin
Spring Song / Yönetmen: Eric de Bruyn
Passers-by / Yönetmen: Jos de Putter
Breskens / Yönetmen: Ate de Jong, Mea Dols
10 dakika ara
Domburg / Yönetmen: Jan Wouter van Reijen
Reimerswaal / Yönetmen: Clara van Gool
On the Westerschelde / Yönetmen: Anne van de putte
Veere / Yönetmen: David Lammers
14:30 Yarışma Dışı Gösterimler Kuşağı 2
Tickets Please / Kurmaca / İspanya / Yönetmen: Lucas Figueroa
Mammal / Kurmaca / Almanya / Yönetmen: Astrid Rieger
One / Deneysel / Hollanda / Yönetmen: Judith van der Made
Farewell Song / Kurmaca / Almanya / Yönetmen: Marcus Beck
Love is Hard as Walls / Kurmaca / Almanya / Yönetmen: Marvin Kren
10 dakika ara
İçerdekiler / Deneysel / Türkiye / Yönetmen: Hakan Hışım
Dark Red / Kurmaca /Almanya / Yönetmen: Frauke Thielecke
Sunday Boy / Kurmaca / Türkiye / Yönetmen: Leona Hamsikova
Logos / Deneysel / Türkiye / Yönetmen: Özgür Özcan
16:00 Dünyadan Ödüllü Kısalar Kuşağı 2
Marlis / Kurmaca / Türkiye / Yönetmen: Ozan Açıktan
For a Few Marbles More / Kurmaca / Hollanda / Yönetmen: Jelmar Hufen
Este Silencio / Deneysel / Hollanda / Yönetmen: Eric Bal
Back to the Humanity / Deneysel / Finlandiya / Yönetmen: Seppo Renvall
Hope / Deneysel / Finlandiya / Yönetmen: Mika J. Ripatti
10 dakika ara
The Last Chip / Kurmaca / Avustralya / Yönetmen: Heng Tang
Blue Movie / Deneysel / ABD / Yönetmen: Mark Street
Echo Anthem / Deneysel / ABD / Yönetmen: Mark Street
Beyinsiz / Animasyon / Türkiye / Yönetmen: Ayçe Kartal
19:00 PANEL - Bir sanat dalı ve endüstri olarak film yapımcılığı
Katılımcılar: Tathiani Sacilotto (Yapımcı, Portekiz) ve Antonio Ferreira
(Yapımcı/Yönetmen, Portekiz)
Yer: Yakın Doğu Üniversitesi, Kütüphane - Salon 3
27 Nisan Pazar
10:00 Dünyadan Ödüllü Kısalar Kuşağı 3
Kimsenin Evcili / Deneysel / Türkiye / Yönetmen: Ayşegül Güryüksel
Now You See Me, Now You Don’t / Kurmaca / Macaristan / Yön.: Attila Szasz
Broken / Kurmaca / İngiltere / Yönetmen: Vicki Psarias
11:30 Yarışma Dışı Gösterimler Kuşağı 2
Lipstick / Kurmaca / İran / Yönetmen: Babak Meinaghi
Shadow and Wind / Kurmaca / Türkiye / Yönetmen: Arin İnan Arslan
On the Sunny Side of the Alps / Kurmaca / Slovenya / Yönetmen: Janez Burger
Monday of Sorrow / Kurmaca / Filipinler / Yönetmen: Nick Joseph Olanka
Subira / Kurmaca / Kenya / Yönetmen: Ravneet Chadha
10 dakika ara
Zlin Soup / Animasyon / Çek Cumhuriyeti / Yönetmen: Akile Nazlı Kaya
Eggclusion / Animasyon / Türkiye / Yönetmen: Kamil Mingü
The Mall on Top of My House / Animasyon / Hindistan / Yönetmen: Aditi Chitre
Bad Habit, Little Rabbit / Animasyon / Almanya / Yön.: Christian Effenberger
Another Beautiful Day / Animasyon / İngiltere / Yönetmen: Tu Pei-Shih
Head / Animasyon / Türkiye / Yönetmen: N. Gül Batmanoğlu
15:15 Kuşağı
Before and After Kissing Maria / İspanya / Yönetmen: Ramon Alos
Down the Hole / İspanya / Yönetmen: David Martin De Los Santos
Evladiye / Türkiye / Yönetmen: Eray Mert
Invitation / İspanya / Yönetmen: Ramon Alos
It Wasn’t God’s Will / Portekiz / Yönetmen: Antonio Ferreira
16:30 Kuşağı
La / Türkiye / Yönetmen: Elif Nur Kerkük
Made in Slovenia / Slovenya / Yönetmen: Miran Zupanic
Security / Almanya / Yönetmen: Lars Henning
Tembur / Almanya / Yönetmen: Hannes Treiber
Oyun / Türkiye / Yönetmen: Serhat Furtuna
17:40 Kuşağı
The T-Shirt / Çek Cumhuriyeti / Yönetmen: Hossein Martin Fazeli
Kameralı Kadın / Türkiye / Yönetmen: Yeşim Aslan
Anonymous / İspanya / Yönetmen: Christian Pozo
Porn / Polonya / Yönetmen: Jan Wagner
Stray Passenger / Almanya / Yönetmen: Claire Walka
19:00 Kuşağı
Kayıp Zaman Düşleri / Türkiye-İran / Yönetmen: Faysal Soysal
Bir Cinayetin İki Öyküsü / Türkiye / Yönetmen: Mehmet Aslan
Retro Aşklar Bahanesi / Türkiye / Yönetmen: Ümit Olcay
Pay Per View / Portekiz / Yönetmen: Luis Manuel Almeida
Deneysel Kategorisi Yarışma Filmleri Gösterimleri
20:15 Kuşağı
62 / Türkiye / Yönetmen: Bora Topaloğlu, Eray Günay
Erek / Türkiye / Yönetmen: Ceyhun Konak
Fashion Death / İspanya / Yönetmen: Daniel Rodrigo
Flower of the Alhambra / İtalya / Yönetmen: Michele Santini
Free Admission / Belçika / Yönetmen: Roberto Gasparini
Full Stop Hilltop / ABD / Yönetmen: David Baeumler
I Can Do It On My Head / Almanya / Yön.: Gabriele Nagel, Andreas Heikaus
One Day On Mars / Almanya / Yönetmen: W. Agricola de Cologne
Böcek / Türkiye / Yönetmen: Elif Nur Kerkük
Taş / Türkiye / Yönetmen: Gizem Erbirer
21:45 Ödül Töreni
CISFF 2008
• Dünyada geniş bir kitle tarafından takip edilen kısa filmlerin yapımını
özendirmek,
• Uygun koşullarda gösterimini bu yolla izleyiciye ulaşmasını sağlamak,
• Kıbrıs'ta yeni başlayan “Kıbrıslı bir sinema” olgusunun gelişimini daha sağlam
temeller üzerine oturmasına destek olmak,
• Amatör ya da profesyonel her tür kısa filmi tanıtmak,
• Farklı kültürlerden gelen kısa filmleri seyirciye ulaştırmak,
• Bir festival kültürü içerisinde kısa filmin tartışılacağı platformu sağlamak,
• Sinemaseverlerin keyifle izleyecekleri Kıbrıs'a ait bir ilk olacak olan “Kısa
Film Festival” geleneğini oluşturmak
• Ve Kıbrıs adasının uluslararası sinema platformunda tanınmasına yardımcı olmak
amacıyla düzenlenmesi düşünülmektedir.
Kıbrıs ikliminin dikkate alınması doğrultusunda, her yılın Nisan ayında
yapılması ve gelenekselleştirilmesi düşünülen Kıbrıs Uluslararası Kısa Film
Festivali diğer ülkelerdeki kısa film yönetmenlerinin eserlerini festival
kapsamında göstermeyi amaçlamaktadır. “Yarışma” ve “Yarışma dışı katılım” olmak
üzere iki kısımdan oluşacak olan festivalin yarışma bölümü filmleri 9 kategori
altında yarışacaklardır.
En genel anlamı ile CISFF ; profesyonel ya da amatör kurmaca ve deneysel kısa
filmleri tanıtmak , bu yolla sinema dünyasında yeni, yaratıcı fikirlerin
oluşumuna destek vermek, genç sinemacılara yaratıcılıklarını sergileyebilme
olanağı vermeyi amaçlamaktadır.