Kamera Arkası
Film kamerası, elektronik kamera, fotograf makinesi ile görüntü kaydetmek amacıyla yapılan bütün ön hazırlıklara, çekim anındaki ve çekimden sonraki çalışmalara kamera arkası çalışmaları denir. Kamera arkasında, o çekimin teknik hazırlıklarını düzenleyen uzmanlar vardır.

Görüntü yönetmenleri, kameramanlar, kamera asistanları, ışıkçılar, ışık asistanları, set görevlileri, efekt uzmanları, sesçiler, makyajcılar, kostümcüler, dekoratörler, sanat yönetmenleri, montajcılar ve çekimin özelliklerine göre diğer meslek çalışanları görüntünün teknik özellikleri için tüm yeteneklerini sergilerler.

Ülkemizde bu konularda kendi dilimizde yeteri kadar kaynak bulunmamaktadır. En azından eğitim amaçlı bile olsa çok az kaynak vardır. Oysa bu konulardan her biri aslında bir kaç cilt ile açıklanabilecek kadar geniş konulardır. Yeteri kadar hatta fazla bile sinema-televizyon, radyo-televizyon, iletişim ve fotograf bölümlerinde üniversite bulunmasına karşı eğitim amaçlı Türkçe kaynak bulmak zordur.

Kamera Arkası isimli bu web sitesinde amaç Türkçe kaynak olarak kullanılabilecek doğru ve ansiklopedik değerleri olan bilgileri, başta öğrencilere, öğretim görevlilerine ve bu konularla ilgilenen, profesyonel olarak çalışan meslek gruplarına, amatörlere hiç bir çıkar gözetmeksizin vermektir.

Web sitesine devamlı olarak bilgi eklenmektedir. Gelişen teknolojiler ve yeni üretilen cihazlar hakkında bilgiler de eklenecektir. Sizin eklenmesini istediğiniz konulara da yer verilerek, herkesin işine yarayacak güvenilir bir kaynak oluşturulacaktır.

Web Sitesi Ayarları
Web sitesinin renkleri için lütfen önce monitörünüzü ayarlayınız. Aslında sanatsal yapıtların bulunduğu her site için ayar yapmak gerekir. Monitörün ayarları için renk çubuğu ve ayarı gerekebilir.
Web sayfaları genelde dünyada benimsenen 1024x768 ölçeğindedir. Ancak Kamera Arkası 800x600 ayarlarında çalışabilir.

Fon rengi ve yazı renkleri gözünüzün uzun süre kolayca ve yorulmadan okuyabilmesi için özel olarak seçilmiştir.
Sayfaların kolayca indirilebilmesi için her türlü efekt, java, flash, zemin resimlerinin kullanılmasından kaçınılmıştır. Sayfalar genelde 10 saniyenin altında açılmaktadır.

Yazıcı ile sayfaların alınmasında zemin rengi beyaz çıkar.
Turuncu, mavi yazı renkleri eğer yazıcı siyah-beyaz konuma ayarlanırsa siyah olarak çıkar.

Sağ Fare Menüsü
Herhangi bir sayfada farenin sağ tuşuna bastığınızda karşınıza bir menü çıkacaktır. Bu menüde bulunan web sitesinin konu başlıklarından hareket ederek site içerisinde hızlı dolaşabileceksiniz. (menüyü görmek için sağ tıklayınız...)

Bir problem ile karşılaşırsanız, başkalarının da bu problemi yaşamaması için lütfen mail atarak uyarınız.

Yayın Hakları ve Kopyalama Yasağı
Kamera Arkası web sitesi özenle ve büyük uğraşlarla hazırlanmaktadır. Konular başlıklar altında araştırılarak akademik bir dille yazılmaktadır. Bu süreç uzun ve zahmetlidir. Ayrıca ülkemizin uzmanlarından, ustalarından makaleler bilgiler gelmekte ve kendi imzalarıyla ilgili bölümde yayınlanmaktadır.

Aynı bilginin bir çok web sitesinde bulunması, arama motorundan arandığında karşımıza bir çok adreste çıkması bilgiye ulaşmaya çalışanlar için zor bir durum. Asıl kaynak hangisi diye dolaşırken zaman harcanması bir yana asıl kaynak bulunduğunda kopya bilginin bulunduğu web sitesine güvenin azalacağı kesin.

Bu nedenle web sitesinin kopyalanarak başka yerlerde yayınlanmasına karşıyım. İnternet üzerinden rastladığımda veya uyarıldığımda hemen bağlantıya geçip kaldırılmasını talep ediyorum. Bu konuda anlayışlı olunmasını rica ederim.


Hayri Çölaşan